gazdazpanelaku.sk

Reďkovky na paneláku

Reďkovky sú veľmi vďačná zelenina pre pestovanie na balkóne.

Je to veľmi jednoduché a zvládne to každý „Gazda z paneláku“. Treba sa riadiť základnými pravidlami vychádzajúcimi z biológie. Rozdelil som článok podľa dôležitosti jednotlivých bodov:

Výber vhodnej odrody
Treba v prvom rade pochopiť, že reďkovka je jarná zelenina. To znamená, že ideálne podmienky pre jej rast sú nižšie teploty a krátky deň. Preto sa reďkovka na záhon vysádza už koncom februára ak to poveternostné podmienky dovolia. Ak nedovolia, existuje možnosť využiť pareniská a fóliovníky. Na balkón možno vysiať reďkovku bez obáv už v marci. Keďže sa jedná o rastlinu s krátkou vegetačnou dobou, tak už po mesiaci možno zberať prvé reďkovky. Ak však nestihnete vysiať reďkovku na jar, nie je všetko stratené. Šľachtiteľom sa podarilo vyšľachtiť odrody ktoré sú odolné voči vybiehaniu do kvetu. Tento fakt nám dovoľuje zabezpečiť si takmer „celoročný“ prísun reďkoviek z balkóna. Celoročný prísun čerstvých reďkoviek si dokážete dokážete zabezpečiť výsevom v pravidelných intervaloch. Podľa možností môžete vysievať aj každý týždeň.

Z toho vyplýva, že reďkovky sa delia na dve základné skupiny:

  • na jarný alebo jesenný výsev
  • vhodné na celoročný výsev

Pestovanie
Gazda z paneláku rozhodne nie je prvý, kto sa zaujíma o pestovanie reďkoviek na balkóne. Za zmienku jednoznačne stoja aktivity redaktora Milana Gigeľa, ktorý pestovanie reďkoviek v nádobách vyskúšal a popísal v sérii svojich článkov. Nájdete v nich množstvo informácii z prvej ruky. Žiadne sprostredkované informácie, žiadne mýty a povery. Iba vlastná skúsenosť a vlastné pozorovanie. (odkaz v zdrojoch)

Na základe jeho zistení som sa rozhodol pestovať reďkovky v samo-zavlažovacích hrantíkoch. Výhody takéhoto pestovania popíšem v článku. Ako substrát som použil záhradnícky substrát s aktívnym humusom. Povrch som mierne utlačil a s ceruzkou som urobil 1cm hlboké jamky v rozostupoch 8cm. Do každej jamky som dal dve semená pre prípad, že by jedno z nich nevyklíčilo. Následne som jamky zasypal substrátom a poriadne zalial.

Hĺbka výsevu reďkoviek je veľmi dôležitá, pretože priamo vplýva na kvalitu bulvičiek reďkovky. Potvrdzuje to výskum, ktorý bol vykonaný v Nemecku. Nebudem tu rozpisovať detaily, vynikajúci článok nájdete na tejto linke. Z výsledkov pokusu vyplýva, že kvalita bulvičiek sa začína zhoršovať po prekročení hĺbky siatia 1cm.

Reďkovky vyklíčili po troch dňoch a ďalej rástli ako z vody. Samo-zavlažovacie hrantíky perfektne plnili svoju funkciu aj keď po rokoch používania sa zlomil plavák ukazujúci úroveň hladiny. Substrát si kapilárnou metódou nasával primerané množstvo vody. Povrch substrátu bol stále vlhký. Ak povrch začal schnúť, bol to signál, že treba doliať vodu do zásobníka. Na šiesty deň od výsevu už mali rastliny vyvinutý pár klíčnych listov a boli pripravené k jednoteniu. Slabšiu rastlinu z dvojice som vytiahol zo substrátu aby nekonkurovala tej silnejšej. Zbytok som nechal v rukách matky prírody a ja som iba dolieval vodu do samo-zavlažovacích hrantíkov. Presne po mesiaci som vytiahol zo substrátu vynikajúce reďkovky.

Nakrájaná červená reďkovka v kombinácii s domácim kváskovým chlebom a lučinou ma vytiahla z reality ako červená pilulka od Morfea a preniesla ma späť do detstva.

Zdroje a zaujímavé odkazy k téme:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *