gazdazpanelaku.sk

Panelák Chilli 2020/3 – Klíčenie

Celý priebeh sezóny pestovania čili na paneláku. 3.časť – Klíčenie.

Po desiatich dňoch od výsevu vyklíčili všetky odrody. Rozdiel vo vyklíčení medzi odrodami bol +/- 2 dni, preto tomu nevenujem viac pozornosti. Teraz je veľmi dôležité dodať rastlinám čo najviac svetla. Na to je najvhodnejšie okno otočené smerom na juh. Ak by mali rastliny teplo z radiátora a nedostatok svetla, ťahali by sa veľmi dohora. Tým by sme získali vysoké rastliny s tenkými stonkami. Pre slušnú úrodu potrebujeme zdravé silné rastliny.

Substrát obsahuje štartovacie množstvo živín dostačujúce na rast mladých rastlín, takže hnojenie je momentálne zbytočné. Aj keby substrát neobsahoval dostatok živín, hnojenie by bolo kontraproduktívne, pretože rastlina by kvôli dostatku živín nebola nútená vytvárať silný koreňový systém. Semená som vysádzal v rozostupe asi 1,5cm takže jednotenie v riadku je zbytočné.

Po niekoľkých dňoch sa na rastlinách objavili prvé pravé listy. To je vhodný čas na presadenie do väčšieho kvetináča. Keďže časť priesad budem vysádzať do záhrady, kvôli lepšej manipulácii som ich presadil rovno do jogurtových kelímov. Týmto priesadám sa už v článku nebudem venovať, aby som sa venoval čisto pestovaniu na balkóne. Druhú časť priesad som vysadil do truhlíka – dlhého kvetináča. V tomto momente som sa kvôli prehnanej kreativite dopustil dvoch chýb ktoré budú mať vplyv na výsledok celej sezóny.

Chyba č.1 + Chyba č.2

Keďže papriky do záhonu odjakživa sadím vo dvojiciach, chcel som si pomôcť a rastlinky som vysadil vo dvojiciachdo jogurtových kelímov. Urobil som to prvý a posledný raz. Pre dve rastlinky je v jednom kelíme veľmi málo miesta a rastliny si konkurujú. Oproti rastlinám v truhlíkoch zaostávajú v raste.

Keď sa z toho spamätám, napíšem ďalší článok. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *