gazdazpanelaku.sk

Panelák Chilli 2020/2 – Výsev

Celý priebeh sezóny pestovania čili na paneláku. 2.časť – Výsev.

Je začiatok februára (presnejšie 8.2.2020) a s ním aj najvhodnejší termín výsevu čili papričiek. Dôvod tak skorého výsevu som popísal v predchádzajúcom článku , kde som zosumarizoval informácie, ktoré sú podľa môjho názoru dôležité a nápomocné pri pestovaní čili.

Kvalita osiva

Niektoré semená sú kúpené, niektoré mám z predchádzajúcich úrod. Snažím za odložiť prvý zrelý plod z najprosperujúcejšiej rastliny na získanie semien. Väčšina semien sa ku mne dostala od známych, ktorí si tiež dokážu vychutnávať „nevychutnateľné“ 🙂 . Nie som odborník takže ma nezaujíma genetická čistota odrôd. Je pravdepodobné, že „odrody“ ktoré pestujem sú medzi sebou skrížené, pretože ich pestujem nahusto – vo veľmi malých rozostupoch. Ale ako hovorím: Nie botanik ani šľachtiteľ, takže mi to je jedno.

Semená chilli z úrody v roku 2015
Vek semien

Tento rok vysejem semená staré maximálne 2 roky. Je to iba kvôli myšlienke tejto témy. Malou výnimkou budú semená z úrody v roku 2015 odrody ktorou som začínal moje panelákové pestovanie. Je to môj malý experiment, ktorým chcem zistiť ako dlho si dokážu zachovať klíčivosť semená uskladnené v mojich podmienkach. Doteraz mám overené, že po 3 rokoch si semená paprík dokážu zachovať približne 80% až 90% klíčivosť.

Výsevná nádoba a substrát

Na výsev papričiek používam kvetináč, ktorý som si upravil iba pre potreby výsevu. Kvetináč vám popíšem v samostatnom článku. Je to plytká nádoba otvoreným dnom, aby korene mohli voľne rásť aj mimo substrátu. Substrát používam bežne dostupný v akýchkoľvek záhradníckych potrebách. Vyrába ho nemenovaná česká firma, nazýva ho „Výsev a množenie“ a dá sa kúpiť aj v 20 litrovom balení. Je to substrát s veľmi jemnou štruktúrou, čo veľmi uľahčuje samotný výsev.

výsev chilli
Výsev

Semená vysievam do riadkov v približne 1,5cm rozostupoch. Riadky sú od seba vzdialené približne 5cm. Na rozostupy pri výseve neberiem veľký ohľad, pretože po narastení prvých pravých listov rastliny presádzam do samostatných kvetináčov. Hĺbka, do ktorej sejem, je približne 0,5cm. Po prikrytí semien substrátom povrch jemne utlačím a rozprašovačom poriadne navlhčím.

Kvetináč umiestnim na parapetu južného okna. Aj keď vykurovacia sezóna je v plnom prúde, nijako neobmedzujem ani neregulujem teplotu vzduchu v miestnosti. Keďže je to spálňa, teplota je konštantne nastavená na približne 22°C.


Veľmi sa poteším ak mi do komentára napíšete akúkoľvek konštruktívnu pripomienku, ktorá pomôže nielen mne, ale aj ostatným gazdom gazdujúcim v paneláku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *