gazdazpanelaku.sk

Balkón Blog 2020-6

Ako vyzerá môj balkón v júni?

Polovica júna je obdobie keď väčšina rastlín na balkóne kvitne alebo už plodí. To znamená, že rastliny majú zvýšenú spotrebu živín a treba prihnojiť. Z komerčných hnojív využívam na balkóne iba zlatý kristalon a tekuté fermentované slepačince. Podľa výrobcu Kristalon podporuje hlavne rozvoj koreňovej sústavy, množstvo nasadených kvetov a tým pádom aj potenciálne množstvo plodov.

Plodová zelenina

Chilli papričky odrôd Saltilo a Atzeco uz nasadili prvé kvety. Po rade člena komunity Chillimaniakov odstrániť prvé kvety, som sa rozhodol pre jednoduchý pokus: Z jednej rastliny som odstránil kvety, odstránil vrchol aby sa rozvetvila a taktiež som odstraňoval mladé lístky v pazuchách starých listov. Druhá rastlina rastie prirodzene bez môjho zásahu. Už teraz v polovici júna je viditeľný rozdiel v násade kvetov medzi oboma rastlinami.

Atzeco chilli

Rajčiny začali v prvom júnovom týždni nasadzovať kvety. Na moje veľké prekvapenie najviac kvetov nasadila „balkónová“ odroda Bajaja. Po doporučení pána Mirka, dlhoročného pestovateľa rajčín, som sa rozhodol na balkóne pestovať aj jednu rastlinu cherry rajčín odrody ILDI. Je to moja obľúbená bohato rodiaca odroda žltých rajčín, ktoré sa rodia vo veľkých strapcoch.

Kvety rajčiny Bajaja
Koreňová zelenina:

Mrkva vysiata na konci marca už má krásnu vysokú vňať. Spodné lístky začínajú žltnúť a zatiaľ neviem čo to znamená. Zatiaľ som ju hnojil iba raz bokaši čajom, pretože nemám veľkú dôveru v komerčné hnojivá hlavne pokiaľ ide o hnojenie jedlých častí rastliny – v tomto prípade koreňa.

Mrkva Jeanette F1

Na začiatku júna som sa rozhodol pestovať reďkovky. Keďže reďkovka je jarná zelenina a letné mesiace niesu moc vhodné na pestovanie, je veľmi dôležitý výber odrody. V dnešnej dobe je vyšľachtených dostatok odrôd pre celoročné pestovanie. Na základe tohto kritéria a samozrejme dostupnosti som sa rozhodol pre odrody Kvinta a Tercia. V priebehu vegetácie budem porovnávať ich vlastnosti.

Reďkovka Kvinta
Vňaťová zelenina, bylinky a korenia

Pažítka už niekoľkokrát obohatila raňajkový chlieb s maslom.
Petržlen pravidelne dochucuje víkendový vývar.
Ligurček a vňaťový zeler má zatiaľ iba zopár malých lístkov, tak ich zbytočne nešklbem.
Levanduľa práve nasadzuje kvietky na dlhých kláskoch.
Nádchovník na vnútornej parapete okna celoročne ponúka svoje liečivé listy.

Levanduľa

Aj keď dopestované množstvá niesu nijako zaujímave, rozsah možností pestovania na balkóne je naozaj široký. A to som len na začiatku svojho balkónového gazdovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *